Yalın Oteller

Bu makale 3779 kere okunmuş.19 Nisan 2018, Perşembe - 19:46

YALIN FELSEFE imalat sektörünün hiç yabancı olmadığı, temelini TOYOTA RUHU’ndan alan Taiichi Ohno ‘nun başında olduğu Japon Mühendislerin israflara karşı yürüttüğü çalışmaların bir ürünüdür.

Yalın uygulamaların temelinde bekleme zamanlarının uzunluğu, hurda ve  firelerin fazlalığı, hatalı imalat, gereksiz  hareketler yani  gereksiz malzeme taşımalar, zamansız üretim veya ihtiyaç fazlası üretim, fazla stok, gereksiz işlemler, çalışanların yeteneklerinden doğru faydalanamamak, MUDA yani İSRAF olarak tanımlanır.

Yalın uygulamalar zamanla hizmet sektöründe de uygulanmaya başlanmıştır ve   özellikle sağlık sektöründe önemli başarılar sağlanmıştır. Yalın otel uygulamalarında ise özellikle ön büro, satın alma faaliyetleri ve kat hizmetleri departmanlarında değer yaratmayan tüm süreçler elemine edilerek maximum verimlilik sağlamak mümkündür. Değer yaratan faaliyetlerimiz tüm faaliyetlerimiz içerisinde yalnızca % 5 kadardır. Değer yaratmayan kavramı ise işletmeci olarak bize maliyet getiren ancak müşterilerimiz tarafından bize ödemesi yapılmayan faaliyetlerimizdir. Örneğin; temizliği eksik yapılmış bir oda için, ikinci kez personelin odayı temizlemesi bize zaman, personel, kimyasal vb. israfları getirir. Kalite ilk seferde hatasız yap ! prensibi ile çalışır. Bu yüzden Yalın otel uygulamalarına geçenler kalite maliyetlerinde düşüş, müşteri memnuniyetinde yüksek performans göstereceklerdir. 

Daha önceki yazılarımda Kalitesizliğin maliyetinden bahsetmiştim. Eğer kalite sistemine veya kalite yönetimine yatırım yapmamış ve bu çalışmalarda bulunmamışsanız kalitesizliğinizin maliyeti çok yüksek olacaktır. Kalitenizi kontrol ediyor  ancak kontrol altına almıyorsanız da durum aynı olacaktır. Değişen dönüşen haberleşme ağı, zorlaşan rekabet koşulları misafirlerinizin beklentilerini en üst düzeyde karşılanmasını gerektirmektedir. Lüks binalarınız, milyon dolarları bulan yatırımlarınız tam zamanında verdiğiniz hizmetiniz yoksa, hizmetleriniz de hatalarınız mevcutsa, yorgun ve motivasyonları düşük personel ile hizmet vermeye çalışıyorsanız maalesef uzun vadede ayakta kalmak da zorlanacaksınız demektir.

Hayatımın her aşamasında, gerek özel yaşantım gerekse kalite yönetim çalışmalarımda  İSRAFA karşı savaş açmış bir kişi olarak ,Önerim şudur ki; işletmenizi bir bütün içinde ele alın, misafirlerinizin sizden ne beklediğini, nasıl bir hizmet talep ettiğini, ne için para ödediğini  iyi anlayın, değer akış süreçlerinizi israflardan arınmış olarak yapılandırın  ve sürekliliğini sağlayın, mükemmellik için  kalitenin olmazsa olması olarak sürekli iyileştirmelerde bulunun.  Kısacası İSRAFIN İÇİNDEKİ DEĞERİ keşfedin. Tüm otele işletmelerine iyi bir sezon dilerken, yazımı Taiichi Ohno’  nun bir sözüyle bitirmek istiyorum.

‘Maliyetler hesaplanmak için değildir. Düşürülmek içindir.’

KALİTE DANIŞMANI & EĞİTMEN
EZEL ABACI

 

 

Etiketler: Ezel   Abacı   yalın   otel  

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

   YazarlarTümü
   Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
   Kritere uygun haber bulunamıyor.
   AnketTümü
   WEB SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?
    
   haber yazılımı: buki