Toplumumuzun Empati Yapabilen İnsanlara İhtiyacı Var

Bu makale 1477 kere okunmuş.06 Kasım 2016, Pazar - 22:31

Son yıllarda mesleğim,yaşım,tecrübelerim,her kesimden insanları tanımam,sosyal medyayı takip etmem sonucunda içinde bulunduğum toplumu tahlil edebiliyor ve bazı sonuçlar çıkarabiliyorum. Ülkemiz halkında; merak yok, cesaret yok, empati yok; ben bilirim var, ait olduğu sosyal grubun zırhına bürünmek var, önyargı var.

Kadın-erkek, ana-oğul ,öğretmen-öğrenci, öğretmen -veli, farklı takımları tutan taraftarlar arasındaki ilşkiler v.s. Empati kurmak, ilişkileri oluşturmakta ve sosyalleşmede doğru kullanılması gereken önemli bir özelliktir. Ölçülü empati sahibi olmak, hem özel, hem sosyal, hem iş ilişkilerinde başarıyı sağlayan faktörlerden birisi. Empati yapmayı bilmeyen kişiler genellikle sadece kendi doğrularını kabul ederler,hatta eğer varsa güç kullanarak bir diğerine kabul ettirmek isterler, kuralcı, sert ve prensipli olduklarını gösterirler.Oysa ki toplumumuzun empati yapabilen insanlara ihtiyacı var.

Empati yapabilen insanlar:
-Kendilerini korumaya ve savunmaya çalışmazlar. Bu şekilde karşıdaki kişiye odaklanmak güçtür.
-Karşıdaki kişinin rollerini, bakış açılarını ve deneyimlerini hayal etmeye çalışırlar, kendi yaşantıları ile benzerlik kurmaya çalışmazlar.
-Bir eleştirmen gibi değil, bir alıcı gibi dinlerler. Bir uzlaşma ve anlaşma sağlamaya uğraşmazlar.

Empati yapabildiğimiz kadar merhametli/vicdanlı oluyoruz, ne kadar empati yoksunu isek o kadar katı/güçlü oluyoruz.Bizim toplumumuzda eskiden empati kavramı yoktu.Merhamet duygusu erdemli insanın özelliklerinden biriydi.Merhamet ile acıma duygusunu karıştırmamak lazım. Bir arkadaşımızın başına bir felaket geldiğinde aman iyi ki benim başıma gelmedi vah! zavallı diyerek acıyıp ilgi göstermek merhamet değildir. Bu şekilde düşündüğümüzde ya da hissettiğimizde merhamet erdem olmaktan çıkıp kibre dönüşür Oysa Sabahattin Ali'nin dediği gibi "... bu halimizle hepimiz acınmaya layıkız; ama kendi kendimize acımalıyız. başkasına merhamet etmek, ondan daha kuvvetli olduğunu zannetmektir ki; ne kendimizi bu kadar büyük, ne de başkalarını bizden daha zavallı görmeye hakkımız yoktur... "
Empati yapabilen bir toplum olmayı becerebildiğimiz zaman işbirliğimiz,üretkenliğimiz,refah ve mutluluğumuz artacaktır.

-F.E.B-

Etiketler: Antalya   Feza   Erdoğru   Bingül   toplum   empati  

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

    AnketTümü
    WEB SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?
     
    haber yazılımı: buki