Problem Çocuklarda Değil, Eğitim Sisteminde

Bu makale 1819 kere okunmuş.31 Ekim 2016, Pazartesi - 11:07

Son 10 yılda, gittikçe artan sayıda çocuk davranış problemleri ve muhtemelen DEHB(Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) ile adeta fişlendi. Bir ilkokul öğretmeni, sınıfındaki 22 öğrencisinin en az 8′inde dikkatini verme konusunda problemi olduğunu anlattı.

Problem şu: Çocuklar bugünlerde sürekli dik pozisyonda duruyor. Artık sadece eğlence için tepelerden aşağı yuvarlanan, ağaçlara tırmanan ya da elele tutuşup dönüp duran çocuklar pek göremiyoruz.  Çocuklar ailelerinin korku ve kaygılarından dolayı çok seyrek dışarıda oynamaya başladı. Bir gerçekle yüzleşelim: Çocuklar gerçekten yeterince hareket etmiyor ve bu durum artık bir probleme dönüşmeye başladı.

-Eğitimpedya-

Günde 40 ar dakikadan 8-9 saat ders kıpırdamadan her derste dikkatini vermiş şekilde oturacak.İstanbul gibi büyük şehirlerde evden okula gidiş gelişte kimbilir kaç saat oturacak. Yazık bu çocuklara, gençlere. Böyle eğitim olmaz. Ondan sonra normal olan çocukları DEHB diye fişleyeceksiniz. Çözüm çok basit: sabah Türkçe-Matematik ve Genel Kültür dersleri ( saçma sapan müfredatlar olmayacak. Özel derslere zemin hazırlayan rant müfredatı) toplam dört saat, öğleden sonra spor, sanat, sosyal sorumluluk projeleriyle çocukların hareket edeceği zaman dilimi.

Peki yabancı dili ne zaman öğrenecekler. Çünkü velilerin en büyük iki kaygısından biri bu. Yabancı dili öğleden sonraki zaman diliminde "Yaşayan İngilizce" olarak öğrenecekler. 

Mevcut eğitim sistemi çocukların, gençlerin her anlamda dengesini bozan, sakatlayan bir düzen.
-F.E.B-

 

Etiketler: Feza   Erdoğru   Bingül   çocuklar   eğitim   sistem   sorun  

Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

  YazarlarTümü
  Çok OkunanlarBugün . Dün . Bu Hafta
  Kritere uygun haber bulunamıyor.
  AnketTümü
  WEB SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?
   
  haber yazılımı: buki