2016 Yeni Yıla Girerken

Bu makale 1950 kere okunmuş.11 Aralık 2015, Cuma - 19:21

2016  YENİ YILA GİRERKEN

Güzel şeyleri sevmek güzellikleri aramak güzeli görmek istemek insanın doğasında var. Evrenin estetik değerleri kusursuz matematiksel düzeninde yatıyor. Oysa bu kusursuz estetik düzen bir kaosu da oluşturuyor. İşte karşıtların birliği ; Yin yang dengesi de bu olsa gerek. Zıtlıklar bütünlüğün ana nedeni de olabiliyor.  

Hiç bir yılımız bu nedenlerden olsa gerek çok güzel ya da çok kötü geçti diyemiyoruz. Bir güzellik yaşamışsak mutlak bir keder kırılma da yaşanmıştır diyebiliriz. Zaman zaman pek çok kötü olayı çok güzel bir an bir sevinç değiştirebiliyor. Öylesi bir denge ki evrende bir milim saniye şaşmıyor. Koca bir evrende karanlık bir atmosferde bir ayın doğuşu bunu gayet güzel anlatmaz mı? Zifiri karanlık evrende bir mehtabın ya da hilalin aydınlık yüzünü gördüğümüzde hangimiz gülümsemeyiz?

Uzun zamandır Antalya’mızın güneşinden uzaktaydım. Bu Apollon –Işık şehrinde hüzünlerim vardı. Kırgınlıklarım vardı. Canım yanarak Ankara’dan izledim. Geçen haftalarda  biraz uzun kaldım. Çok güzel dostlarım sevgi dolu arkadaşlarımla buluştum. Bu arada Ebru Türel Hanımefendinin Antalya’da ‘’Kadın Müzesi’’ projesini desteğine gerçekleştirilmesine  şahit oldum.  Bu güzel anı bir kadın olarak yaşamak beni duygulandırdı. Sevgili Münciye Çavuşoğlu benim dünya güzeli ablam dostum dediğim ve sevgili Ethem Çavuşoğlu Abimin (Muhteşem yemeklerinden nasibimi aldım yine…) dostluk ve sevgi dolu kucaklamaları bana ışık gibi geldi. Antalya’da öylesine yoğun bir Kültür ve sanat etkinlikleri dizisi vardı ki baş döndürücüydü. Başkentte  dahi bunu yaşayamazdınız. Ayrıca Kültür ve Turizmin Başkenti ne de olsa Antalyamız. 

Dünya Liderleri buluşmasının ardından inanılmaz güzel kentsel dokuda değişimler gördüm. Çok duygulandım. Adeta sihirli bir değnek dokunmuş alanlar gece Kaleiçi, seyirterasları, Kaleiçi dokunuşları harikaydı. Sonbaharın tüm ihtişamı ile güneşini son kez alabildiğine sunan gökyüzünde soğuk maviler de görlümeye başlamıştı.  Bir dünya kenti esprisini hissetmedim desem yalan olur. Teşekkürlerimiz malum Sayın Menderes Türel’ e. Genç Antalyalı yerli ve dünya görüşü deneyimleri enerjisi ile hep güvendik ona. Bakalım bir daha gelişimde Expo 2016 ne mucizeli dokunuşlar getirecek…

Yazımın başında da söylediğim gibi her şey mükemmel olamaz. Ama güzel şeyleri de görmek ifade etmek takdir etmek gerekmez mi? Çalışan insanların motivasyona en olmadık küçük bir teşekküre güzel bir söze ihtiyacı yok mudur?

Antalyamız bu dönemi ve bu fırsatları sonuna kadar yaşayacak görünüyor. Uzun süredir kırgın olduğum sütüdyoma dönme isteği uyandırıyor. Marifet iltifata tabidir sözü insan içindir. Her insan her canlı ürettiği ve ortaya koydukları için güzel sözünü duymak ister. Doğanın temelinde var ne de olsa.

Son olarak , Karalioğlu Parkının aslanlı yolunda ilerlerken  olağanüstü bir sürprizle karşılaştım. Harikaydı gözlerime inanamadım. Parktaki berbat hastalık kokan ‘’Kedi barınağı’’ ‘’Kedi köşkü’’ ne dönüşmüştü. Bir masal evi gibiydi. Gözlerimden akan yaşa engel olamadım. Çok duygulandım. Kim yaptı bunu derken sevgili Tara ile tanıştım. Bir Rus bale öğretmeni balerin hanımefendi hergün bu yuva bakımını gönüllü üstlenmişti. Bu olay yaşama sevincimi artırdı desem abartmış olamam. Aynı günlerde ne yazık ki Rusya gerginliği başladı ‘’…gözleri dolu dolu çok korkuyorum’’ dedi. Ukrayna’ya neler oldu . ‘’Burası Türkiye biz Türkler dostlarımıza asla sırt dönmeyiz. Hiç bir zaman hiç bir ülke gibi olamayız’’ dedim. Ve Tara’nın Karalioğlu Parkında kedilere kendi imkanlarını kullanarak bakım yaptığını gördüm . İki hafta boyunca gözlemledim. Çocuklarımıza örnek gösterilecek bir sosyal sorumluluk örneği. Mutlaka evimizde hayvan beslemek zorunda değiliz. Ama barınaklarda ve bu türdeki gönüllülere yardım ederek de mutlu olabiliriz.

Turunç ağaçlarının  koyu yeşil yaprakları arasındaki sonsuz parıltılı altın ışıkları ile Miradorlarda yüzyıllardır devler gibi sıralı  Torosların heybeti ile nazlı bir tül gibi mavi denizin ipek ışıltıları, güzel yürekli insanların parıltıları, değişen Antalya’nın ‘’Dünya Başkentleri’’ arasına girişi ışığı ile ayrıldım Antalya’dan. 
Karanlıklar içinde güneşin doğduğu veya bir mehtaplı gecedeki ışıkların yansıması geçici de olsa yüreklere ışık salarmış. Yeni yılda sevgi sağlık huzur mutluluk ve bereketle dolun…

Not, Kedi  köşkü için sevgili Çetin Sadak’tan bilgi alabilirsiniz. Veya her gün sabah saat on civarı orada bakım yapıyordur.

Etiketler: Antalya   Esma   Civcir   2016   yeni   yıl   kedi   barınak   şehir  

Yorumlar

Yazarın Bazı Diğer Makaleleri

  Bunlar da ilginizi çekebilir

    AnketTümü
    WEB SİTEMİZİ NASIL BULDUNUZ ?
     
    haber yazılımı: buki