2018 yılının en büyük tüketici trendleri arasında gösterilen "sindirim sağlığı" konusunda Pinterest üzerinden yapılan aramalarda %251 oranına artış yaşandı . BENEO Fonksiyonel Lifler Ürün Müdürü Katrien Lambeens, ürün portföylerindeki sindirim sağlığını destekleyen ürünlerin uzun vadede üreticilere fayda sağlayacağını belirterek tüketicilere cazip gelen ürünleri ve ambalaj üzerinden yürütülmesi tavsiye edilen tüketici iletişimini inceledi. 
 
Sindirim sağlığı konusunun 2010 yılında “mega trend” olarak adlandırılmasından bu yana ,bağırsak sağlığının bilimsel, beslenme ve tüketici alanlarındaki etkisinde artış yaşanıyor.  New Nutrition Business Şirketinden Julian Mellentin “ Sindirim sağlığı, Avrupa, Japonya ve Güney Amerika'daki gıda ve sağlık pazarlarının tek en büyük alanıdır”  ve 2018 için bir numaralı gıda, beslenme ve sağlık teması olarak vurgulanmıştır .“ diyor. 
 
BENEO tarafından yürütülen tüketici araştırmasının sonuçları  insanların sindirim sağlığına önem verdiğini ve çoğunluğunun (İngiltere %59, İspanya %81) sindirim sağlığının kendileri için önemli bir konu olduğunu belirttiğini gösteriyor.  Sindirim sağlığı, özellikle tüketiciler arasında önemli bir sağlık konusu olarak algılanıyor. Tüketicilerin üçte ikisi, ‘kendilerini iyi hissettirdikleri ve genel sağlıklarına katkıda bulunduğu için sindirim sağlığını destekleyen gıdaları seçtiklerini dile getiriyor. Diğer yandan, tüketicilerin sindirim sağlığı bilinci de yükseliyor. Araştırmaya katılan Avrupalı dört kişiden biri (%23) 'sindirim sağlığı konusunda son zamanlarda yazılar okuduğunu söylüyor’ .
 
Üreticiler, sindirim sağlığını destekleyen ürünler için artan tüketici talebini karşılamak üzere BENEO'nun hindiba kökü lifleri olan Orafti® Inulin ve Oligofruktoz gibi bileşenleri tercih ediyor. Hindiba kökünden elde edilen inulin ve oligofruktoz, etkinliği kanıtlanmış az sayıda prebiyotiklerdendir ve yüksek kaliteli geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar (150'den fazla), BENEO'nun hindiba kökü liflerinin sağlığa faydalarını doğrulamaktadır. Birçok bilimsel çalışmanın yanı sıra BENEO,  inülinin sindirim sağlığını desteklediğine dair özel sağlık beyanı hakkına sahiptir. Onaylanan AB sağlık beyanının 13.5. maddesine göre “Hindiba inülini, dışkılama sıklığını arttırarak normal bağırsak fonksiyonuna katkıda bulunur“. Bu beyan aynı zamanda genel sağlık konusunda bulunan sağlık beyanının 10.3. maddesi ile birleştirilebiliyor: “Hindiba inülini sindirim sağlığını destekler” ve “ hindiba kökü lifi sağlıklı ve dengeli sindirim sağlığını destekler.”
 
AB Sağlık Beyanı düzenlemesinin 10.3 maddesi, paket üzerinde görünür olduğu takdirde, sağlık beyanıyla bağlantılı olarak daha basit ifadelerin kullanılmasına izin veriyor. Bu bağlamda, tüketicinin sindirim sağlığı konusundaki ilgisini değerlendiren BENEO, inülin konusundaki sağlık beyanına ilişkin prebiyotik mesajının, ambalaj üzerinde bir logo olarak popüler olup olmayacağını görmek üzere bir araştırma gerçekleştirdi.
 
Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya ve ABD'de yürütülen araştırma  tüketicilerin sindirim sağlıklarına özen gösterme konusuyla ilgilendiklerini gösteriyor. Avrupalıların %38'i “sağlıklı bir yaşam tarzın benim için önemlidir ve sindirim sağlığım da bunun bir parçasıdır” ifadesine katılıyor. Ayrıca, Avrupalıların % 30'u, prebiyotik ve probiyotikler arasındaki farkın bilincinde olduğunu dile getiriyor. (fakat pek çoğu hala ikisi arasındaki farkı açıklayamamaktadır). Araştırmaya katılan ülkelerin tamamında tüketicilerin çoğunluğu “prebiyotik teriminin sağlığı hatırlattığını” belirtiyor ve Avrupalı katılımcıların üçte ikisi (%73) “prebiyotik” teriminin ilgi çekici olduğunu düşünüyor.
 
Tüketicilerin prebiyotik ürünlerin kendileri için iyi olduğunu anlamaya başlamasıyla BENEO, üreticilerin bu olumlu tüketici bilincini destekleyebilmeleri için özel bir prebiyotik logosu hazırladı. Logo, yalnızca BENEO Orafti® Inulin bir üründe kullanıldığında, şirketin özel AB sağlık beyanı olan “Hindiba inülini, dışkılama sıklığını artırarak normal bağırsak fonksiyonuna katkıda bulunur”, ifadesiyle bağlantılı olarak kullanılabiliyor  . BENEO, prebiyotik logosu ile üreticilere tüketicilerin sindirim sağlığı konusunda teşvik edilmesinde ve prebiyotik kavramının ana akım olarak benimsenmesinde kullanılabilecek basit ve oldukça görsel bir yöntem sunuyor. 
 
Hindiba kökünden elde edilen prebiyotik lifler, doğal olarak bağırsak sisteminde bulunan yararlı mikrobiyotaları besleyerek optimal gelişim sağlıyor. Sindirilemeyen karbonhidratlar arasında yer alan BENEO'nun prebiyotik lifleri; Orafti® Inulin ve Oligofruktoz çeşitli yiyecek ve içecek ürünlerinin lif içeriğini zenginleştirmek için kullanılabiliyor. 
 
Şekerin yarısı kadar kalorisyeve lifin tüm besinsel faydalarına sahip olan Beneo'nun Inulin ve Oligofruktozu aynı zamanda gıda üreticilerine birçok teknolojik avantaj da sunuyor.  Şeker yerine kullanıldığında hacim kattığı gibi, yapının korunmasını da sağlıyor. İnülinin yağı taklit etme özelliği, gıdalardaki bir kısım yağın ikamesinde de kullanılabilmektedir. Böylelikle ürünlerin yapısında veya tadında herhangi büyük bir değişiklik yapmadan besinsel profilinde iyileştirme sağlıyor. Sonuç olarak, prebiyotik lifler, gıda üreticilerinin dondurma, kurabiyeler, yoğurt, sütlü içecekler veya meyve püresi gibi geleneksel gıda ürünlerinin yağ ve şeker içeriği düşük versiyonlarını üretmelerine imkan sağlarken, bağırsak sağlığını teşvik ederek ve kandaki glikoz seviyeleri üzerindeki etkisini minimumda tutmaya olanak sağlıyor. 
 
Geniş bir ürün yelpazesine, sindirime ilişkin fayda sağlama imkanı ortaya koyarken BENEO’nun prebiyotik tüketici araştırması, bir dizi uygulamada kullanılan prebiyotik logosunun cazibesini de değerlendiriyor. Süt ve laktoz içermeyen ürünler, özellikle de prebiyotik logosu görüldüğünde, Avrupa'daki tüketicilerin ilgisini çekiyor.  Rakamlar, tüketicilerin üçte ikisinin (%70) sütlü içecekler üzerinde yer alan prebiyotik logosunun “çekici veya çok çekici” olduğunu belirtiyor. Bu oranları yoğurtlar (%65), natif sütlü içecekler (%63), laktoz içermeyen ürünler (% 61) ve çocuklara yönelik süt ürünleri (% 58) yakından takip ediyor. İlginç bir şekilde, tüketicilerin yarısından fazlası (%58) sporculara yönelik ürünler veya tahıl/enerji barlarında da prebiyotik mesajının görülmesine ilgi duyduğunu belirtiyor, katılımcıların %57'si ise bebek ve devam maması ve öğün yerine geçen besinlerde de popüler olduğunu onaylıyor.   
 
Prebiyotik süt ürünlerinin tüketiciler tarafından ilgi görmesi şaşırtıcı gelmemekle birlikte sporculara yönelik besinler ve enerji barı uygulamalarına yönelik talep, üreticilerin yüksek değerli kategoriler için niş ürünler geliştirebilme potansiyelini de arttırıyor. 
 
BENEO-Teknoloji Merkezindeki uzmanlar, tadı ve yapısı ve aynı zamanda sağlığa faydaları açısından yeni reçete konseptlerinin oluşturulması için düzenli ürün denemeleri gerçekleştiriyor.  BENEO’nun inülin ve oligofruktozu bisküviler, tahıllı barlar, yoğurt veya içilebiilir yoğurt dahil yiyecek ve içecek uygulamalarında kolaylıkla kullanılabiliyor ve bu sayede bu gıdaların sağlık profili iyileştirilebiliyor. 
 
Son çalışmalar da BENEO'nun Orafti® Inulin ürününün kahvaltı içecekleri ve bağırsaklar için faydalı atıştırmalıklarda kullanımı potansiyelini vurgulamaktadır:
• Kahvaltılık Pirinçli Çikolatalı İçecek; sütlü içeceklerin bir natifi olan bu pirinç bazlı çikolata içeceği, hayvansal besin ve laktoz içermez. Hindiba kökü lifi Orafti® Inulin ve BENEO'nun yeni nesil şekeri Palatinose ™ sayesinde, çikolatalı içeceği “lif içeriği yüksek” beslenme beyanına ve ayrıca azaltılmış kan şekeri tepkisine sahiptir. Palatinose ™ 'nin dahil edilmesi, enerjiyi glikoz formunda dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde sunar. Özel pirinç içerikli Nutriz de, tam şeker ve süt içeren natiflerine muadil olarak pirinç bazlı kremamsı bir ürün sunuyor. 
 
• Orafti® Inulin'li Kahvaltı Kurabiyesi; hindibadan elde edilen bitkisel prebiyotik inülin içeren bu kahvaltılık kurabiyeler, sindirim sağlığını destekler. BENEO’nun Orafti®HSI kodlu inülinini yüzde 9 oranında içeren kurabiyeler de “yüksek lifli” besin beyanına sahip olabilir. Hindiba kökü lifi, şeker içeriğini azaltıp daha dengeli bir kan şekeri seviyesine katkıda bulunurken, şekerli natifleriyle aynı çıtırtı, görünüm ve tat sunuyor. . 
 
BENEO'nun ambalaj üstünde bulunan prebiyotik logosu, yukarıda yer alan ürünlerden herhangi biri ile kullanılabiliyor, ancak AB sağlık beyanının 13.5 maddesine ilişkin BENEO'nun “Hindiba inülin, dışkılama sıklığını artırarak normal bağırsak fonksiyonuna katkıda bulunur ” şeklindeki özel beyanı eklenmelidir: Bu sonucun günde 12 g inülin tüketimi ile elde edildiği ve ayrıca gerçek porsiyon boyutunun bu toplam üzerinde etkili olduğu küçük puntoyla açıkça belirtilmesi gerekiyor.