Antalya Yaşam Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Fatih Yüksel Işıksal aç kalmada, ameliyat olmadan kilo verilebileceğini belirterek, mide botoksu hakkında merak edilen sorulara cevap verdi;

Mide Botoksu Nedir?
Botoks; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen bir proteindir. Toksin, uygulandığı bölgedeki kasları felç etmekte ve bu sayede etkili olmaktadır. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kozmetik olarak kırışıklıkları gidermek amacıyla 2002 yılında kullanıma girmiştir. Zayıflama maksadı ile mideye botoks uygulanmasına ise 2004 yılında başlanmıştır.Mideye endoskopik olarak uygulanan botoks, midenin iştah ve açlık sinirlerini geçici olarak felç eder. Mide çok daha yavaş boşaldığı için öğün sonrası tokluk hissinin süresi uzar. Ayrıca mideden beyne gönderilen açlık sinyalleri de durduğundan kişi çok daha az açlık hissetmektedir. Böylece diyete uyumu artan ve açlıkla savaşmadan diyet yapabilen kişi çok daha kolay ve hızlı kilo verebilmektedir. 

Mide botoksu nasıl yapılır?
İşlem endoskopik bir yöntem olduğu için ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. İşlem, sedoanaljezi altında yani hastanın hafif anestezik ilaçlarla işlemi hissetmeyecek kadar sakinleşmesi sağlandıktan sonra yapılır. Hasta uyur ve işlemi hiçbir şekilde hissetmez. Botoks uygulanmadan önce mide endoskopik olarak incelenir ve uygulamaya engel bir durum olmadığı görüldükten sonra botoks uygulamasına başlanır. İşlemden sonra saniyeler içinde uyanan hasta 1-1,5 saat kadar gözlem altında tutulduktan sonra hastaneden ayrılabilmekte ve normal gündelik yaşantısına dönebilmektedir. Mideye uygulanan botokosun etkileri 3-4. gün görülmeye başlamakla beraber tam etkiye ulaşılması 10-12. gün mümkün olmaktadır. Görülen ilk etki erken doyma hissinin başlamasıdır. Daha az gıda ile uzun süre tokluk sağladığı için ideal kiloya kısa sürede ulaşılabilmektedir. Toksinin etkisi yaklaşık 6-8 ay kadar sürdüğünden bu süre içinde hastaların çoğunluğu ilk kilolarının %35-40’ını kaybederek ideal kilolarına ulaşabilmektedir. Yeme alışkanlıkların değişme süreci, genel olarak bir yıl olduğu için ilk işlemden sonraki bir yıl boyunca kontroller yapılmakta ve eğer koşullar uygun ise altı ay sonra yeniden mide botoksu uygulanmaktadır. Ancak her hasta için bu durum gerekmemekte, hastanın beslenme ve egzersiz alışkanlıkları değiştirerek yeterli kilo verirse işlemin tekrarlanmasına gerek duyulmamaktadır.İhtiyaç hissedilmesi durumunda 6 aylık ararlıklarla işlem tekrarı yapılabilmektedir.

Mide botoksu kimlere yapılır?
Mide botoksu, vücut kitle indeksi 27-35 olan kişilere yapılabilir. Vücut kitle indeksi 35 ‘ten fazla olan ama mide küçültme ameliyatı olmasına engel bir durumu bulunan kişilerde de uygulanabilir. Hastanın diyabet, hipertansiyon ya da hafif kalp hastalıklarının bulunması uygulamaya engel teşkil etmez. Aspirin kullanımında sakınca olmamakla beraber diğer kan sulandırıcı ilaçların işlemden 3 gün önce kesilmiş olması gerekir. Mide botoksu uygulanacak hastalar için belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak genel olarak 65 yaş ve üzeri yaştaki hastalar için önerilmemektedir.

Mide botoksunun istenmeyen etkileri ya da komplikasyonları var mı?
Mide botoksunun bu güne kadar gösterilmiş ciddi bir yan etkisi ya da komplikasyonu yoktur. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan ve güvenilir bir yöntemdir. Hastaların çok az bir kısmında ( % 8-10 ) işlemden sonraki 2-3 hafta boyunca hafif ve geçici bulantı şikayeti olabilmektedir. Ancak bu tan etki, mide balonu ya da mide küçültme ameliyatlarından sonra görülenlere kıyasla çok daha hafif olmaktadır. 

Mide botoksu işleminden sonra hastanın takip etmesi gereken bir diyet var mı?
Mide botoksundan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak, sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi uygun olur.