Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Devrim Yağbasan havaların soğuması ile birlikte grip salgınlarının kapıda olduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu: “Kullandığınız mendili yanınızda taşımayın çöpe atın, gripseniz evinizde dinlenin.”
 
Grip, influenza virüsü denen hastalık etkeniyle oluşur. İnfluenza virüsleri A, B ve C adında 3 ana tip ve birçok alt tipten oluşur. Bulaşıcı bir hastalık olan grip çok sayıda insanı etkileyen salgınlara yol açabilir. Grip temel olarak burun, boğaz, bronşları ve daha ender olarak akciğerleri etkileyen virüse bağlı solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalığa neden olan influenza virüsü; kişiden kişiye öksürük, hapşırma, konuşma sırasında saçılan damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır. Genellikle aniden başlayan yüksek ateş, kas ağrısı, baş ağrısı ve ciddi halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ya da tıkanıklığına neden olur. Çocuklarda nadiren karın ağrısı, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.
 
Korunmak için bunlara dikkat edin;
• Hasta ile yakın temastan kaçının.
• Grip benzeri bir hastalık geçirdiğinizde evde istirahat edin.
• Öksürme, hapşırma esnasında burun ve ağzınızı kâğıt mendille kapatın ve kullanılan kâğıt mendili atın.
• Sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayın.
• Virüs bulaşabileceği için ağız, burun ve gözlerinize kirli elle temas etmekten kaçının.
 
Gribin olumsuzluklarını daha şiddetli yaşayan bazı risk grupları vardır. Bunlar; yaşlılar, kalp, akciğer, şeker ve böbrek hastalığı olanlar, kansızlığı olan veya kemoterapi alanlar, uzun süreli kortizon tedavisi gören hastalar gibi herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerdir. Ayrıca bakımevlerinde yaşayanlar, devamlı ilaç kullanmak zorunda olan çocuklar ve gençler, grip sezonunda hamile olan kadınlar ve tüm sağlık çalışanları da risk grubundadır. Risk grubunda olan kişilerin grip aşısı olmaları, kış aylarını daha sağlıklı geçirmelerini sağlayabilir.
 
Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için uygun dönem Ekim- Kasım-Aralık aylarıdır. Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az iki hafta önce yapılmış olması gerekir. Aşının koruyuculuğu genellikle 6-12 ay kadardır. Grip aşısı ideal şartlarda yüzde 70 ila yüzde 90 oranında koruma sağlar. Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir çünkü aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazladır. Grip aşısı sadece gripten korur. Aşı olduğunuz halde basit nezle türü viral enfeksiyonları geçirebilirsiniz. Bu aşının etkisiz olduğu anlamına gelmez. Aşının koruduğu grip hastalığı, 38.5 derecenin üzerinde ateş, kas ağrıları ve gene durum bozukluğu ile birlikte giden bir hastalıktır.
 
Kimlere Aşı yapılmaz?
• 6 aydan küçük bebekler,
• Şiddetli yumurta alerjisi olan kişiler,
• Geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olanlar,
• İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian-Barre sendromu geçirme öyküsü olanlar,
• Orta derecede veya ağır ateşli hastalığı olanlar bu aşıyı yaptırmamalıdır.