Global krizi yönetmeye yardımcı tutumlara örnekler;

Gıda hammaddesi üreticisi olan uluslararası bir kuruluşun Covid 19 pandemi sürecinde aldığı önlemler, gıda sektöründe yaşananlara ışık tutacak uygulamaları gözler önüne seriyor. Almanya, Belçika, İtalya, Şili de üretim birimleri bulunan Beneo’nun yetkilileri, genelde yaklaşık bin kişilik bir istihdam için alınan önlemleri ve üretimin devamı için yapılan çalışmaları şöyle özetliyor;

Bir gıda hammaddesi üreticisi olarak aldığımız birçok önlem içerisinde en önemli iki konu: sosyal mesafe ve hijyen ve korunma artışıdır.

Sosyal mesafeyi sağlamak için, diğer şeylerin yanı sıra, vardiyaları ve rotasyonları değiştirdik, fabrikalardaki yeniden düzenlenmiş çalışma alanları oluşturduk. (pleksiglas ayırmalar, zeminde renkli çıkartmalar vb.) Tüm olası idari rollerdekilerin evlerinden çalışmalarını teşvik eederken, hasat işçilerine ek ulaşım sağladık.
Personelimizin çocuk bakımı, evde eğitim ve çalışma programlarını dengelemesini sağlamak için esnek çalışma yolları geliştirdik. Gerektiğinde ev-ofis çalışmayı destekleyecek teknoloji çözümleri sağladık. Tüm ekiplerimizin bu yeni çalışma biçimini benimsediğini söylemekten memnuniyet duyuyoruz.

Salgının çok erken safhalarında hijyen önlemleri arttırıldı. Koruyucu malzemelerin ulaşılabilir olmasını sağladık. (örn. maskeler, eldivenler, antiseptik sabun vb.) Standart hijyen eğitimimiz sayesinde süreçlere alışık olmalarından dolayı, herkes  bu malzemeleri nasıl doğru kullanacağını biliyordu. Bu andan itibaren tüm güvenlik önlemlerimiz sürekli olarak samimi ancak net bir şekilde iletildi.

Takım liderlerimiz, özellikle üretim fonksiyonlarında bulunan liderlerimiz, takımın her sorusuna cevap verebilecek eğitimde ve donanımdadır. O yüzden, şirket bazında ihtiyaç duyulan yerlere yardım sağlanması ve güvenlik önlemlerinin net bir şekilde iletilmesi sağlanarak, tüm çalışanlarımızın ve ailelerinin evde sağlıklı kalmaları temin edilmiştir.

Tüm bu tedbirlerin bir sonucu olarak, BENEO’nun devamsızlık oranları normal mevsimsel seviyede kalabildi. Sadece az sayıda personel - veya aile üyeleri - ek güvenlik için karantinaya alındı.

Fabrikalarımızın beşinde de uyguladığımız önlemler sağlık yetkilileri veya tıp enstitüleri uzmanlar tarafından değerlendirildi. Genel olarak alınan geri bildirim, olası bir enfeksiyon vakasında virüsün yayılma ihtimalini azaltabilecek güvenlik önlemlerimizin standart beklentilerin üzerinde olduğu yönündedir.   

Pandemi sırasında daha yüksek ve daha değişken bir talep gördük. Birçok endüstri gibi, daha az konteyner ve limanlarda daha az vardiya çalışması gibi bazı lojistik zorluklarla uğraşıyoruz. Ayrıca, hasat işlemlerini koordine etmek ve planlanan üretim işlerindeki gecikmeleri azaltmak için güçlü bir ekip çalışmasına ihtiyacımız vardı. Bu koşullar altında, ürettiğimiz tüm bileşenler için hala güvenilir bir tedarikçi olmaktan gurur duyuyoruz. Elbette, gerekli ayarlamaları öngörmemize yardımcı olması için durumu izlemeye devam edeceğiz.

Şu ana kadar hammadde alımını etkileyen herhangi bir sıkıntı görmedik. Ancak, fabrikalarımızda planlanan bakım ve mühendislik çalışmaları ile ilgili bazı zorluklarla karşılaştık. Krizin başlangıcında tesislerimizde başka şirketlerin girişine izin verilmediği için, planlanan bu çalışmalar makul bir şekilde ertelendi. Bununla birlikte, yetkililerin, gıda zinciri tedarikçilerinin gerekli çalışmaları yapmalarına izin vermesine yönelik en son kararını takiben, ek güvenlik önlemlerinin bu ilerlemeyi biraz yavaşlatmasına rağmen, yetişmeye başladık.
Şili'de hindiba köklerinin toplanması tedarik zincirimizde önemli bir unsurdur. Burada karşılaştığımız sorun, hasat mevsimiyle aynı anda pandemi nedeniyle ülkenin karantina sürecine girmesiydi. Ancak, bu zorluğa rağmen, Şili'deki agronomi (tarım) ekibimizin inanılmaz çabaları sayesinde işlerin şu anda planlandığı şekilde yürüdüğünü söylemekten mutluluk duyuyoruz. Hasat işçilerinin sadece sahada değil, aynı zamanda işe gidip gelirken (geleneksel olarak şirket tarafından yapılır) sosyal mesafesini korumaya odaklanıyorlar. Bu, çok daha fazla sayıda kamyonet, daha fazla sürücünün organizasyonu, hasat saatlerinin sabah erken ve gece geç saatleri kapsayacak şekilde genişletilmesi ve çok daha fazlası anlamına geliyordu.

Tabii ki, koronavirüs pandemisi gibi bir duruma hazırlanmak zordur. Bununla birlikte, her üretim tesisinin bu duruma uyum sağlayan ve bu nedenle hızlı bir şekilde uygulayabildiğimiz standart bir acil durum planının mevcut olması, kesinlikle birçok açıdan bize yardımcı oldu. Bu, stok ve envanter yönetiminden ve fabrikanın daha az kişiyle çalışmaya devam etmesinden, gelen ve giden lojistikte düşüşleri yönetmeye kadar değişiyordu.

Sürekli değişkenlik gösteren krizle birlikte, genel olarak daha yüksek bir talep ve orijinal müşteri planlanındaki hacimlerden önemli sapmalar yaşadık. Bununla birlikte, müşterilerimizle sürekli diyalog ve iç esneklik sayesinde, siparişlerin teminine uyum sağlayabildik. Bu değişim, talep ve arzın sürekli olarak koordine edilmesini sağlamak için müşterilerimizle çok daha yüksek düzeyde iletişim gerektirdi ve müşterilerimizle bu imkanı sağlayan güçlü ilişkilerimiz olduğu için çok memnunuz.

Bizim için en önemli tecrübe, gerekli önlemleri hızlı ve etkili bir şekilde uygulamak için paydaşlar arasında hızlı bir uyumun şart olduğudur. Paydaşlarımızın bizlerle en iyi şekilde ilerlemeleri konusunda hızlı bir şekilde anlaşmaları bizim bu durumu hızlı tanımlamamıza, gerekli kararları vermemize ve harekete geçmemize yardımcı olmaları sayesinde pandeminin işimize olan etkisi hafifletildi. Bizim için bu, farklı ulusal kuralların ve ilgili düzenlenmelerin izlenmesi dahil, harekete geçebildiğimiz ve gerektiğinde adapte edebildiğimiz yerel ve küresel fonksiyonlarımız için stratejiler geliştirmemize fırsat verdi. Ayrıca küresel ve yerel düzeyde belirlenmiş bir kriz ekibine sahip olmanın faydasını gördük. Bu ekiplerin birbirleri ile çalışma biçimi, uygulanan önlemlerin etkinliğini en üst düzeye çıkarırken, işletme genelinde uyumu kuvvetlendirdi.
BENEO olarak edindiğimiz tecrübenin ötesinde, pandemi ev-ofis çalışma düzeninin daha önce düşünülenden çok daha fazla fonksiyonel, uygulanabilir bir çalışma yolu olduğunu göstermiştir. 

Bu esnek çalışma yaklaşımının, gelecekte daha yaygın olarak kullanılacağına inanıyoruz. Perakendecilik sektörüne giren ürünler için yiyecek ve içecek üreticilerine malzeme tedarik ettiğimizden, işimiz üzerindeki doğrudan etkinin önemli olmayacağını tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, diğer endüstrilerin ve tüm ulusların ekonomik durumunun kesinlikle hepimiz üzerinde bir etkisi olacaktır. İşsizlik arttıkça satın alma gücünde azalma ve hükümetler için daha düşük vergi geliri olacaktır. Bu da işimizi ve müşterilerimizi henüz öngöremediğimiz şekilde etkileyebilir.

Tüketici perspektifinden bakıldığında, şu an zihinlerde olan, bağışıklık sistemi sağlığı, formda ve sağlıklı kalmak gibi konulardır ve bu nedenle bağırsak sağlığı ve kilo yönetimi gibi konulara da ilgi artmaktadır. 

Sağlığı ve iyi hissetmeyi teşvik eden bilimsel odaklı fonksiyonel bileşen sağlayıcısı olarak, dünya çapında bilim insanlarının seslerinin halka duyurduğunu görmek memnuniyet verici ve bu, uzun vadede tüketicilere ve gıda zincirine faydalı olabilir.

Geçtiğimiz 5-6 yıldır marka değerlerimize ulaşmak için sürekli çalışıyoruz. Birçok organizasyonda olduğu gibi, bu değerler artık işlevlerimiz, konumlarımız ve hiyerarşilerimiz arasında bağlayıcı bir görev görmektedir, bilinçli karar vermemize ve dış dünyayla nasıl iletişim kurduğumuza rehberlik eden uzun vadeli ilkelerimizdir. Ekiplerimizin “işleri daha iyi hale getirme” ruhu içinde endişeleri, gerginlikleri ve fikirleri ortaya koymak için kullanabileceği bir çerçeve sunar. Bu çerçeve, özellikle kriz zamanlarında harekete geçmek için iyi bir temel oluşturur. Bu BENEO genelindeki konsept, ekiplerin bir arada durmasına ve şu anda neyin gerekli ve en yararlı olduğunu hızlı bir şekilde tanımlamasına yardımcı oldu. BENEO'da yararlandığımız ek bir tutum, ekip liderlerimizin açık, şeffaf ve erişilebilir olduğu bir kültür geliştirmiş olmamızdır. Özellikle de işler zorlaştığında yerel ekipleriyle iyi iletişim kurmalarını sağlamak çok önemlidir. Bazı ortaklarımız yenilik planlarını ileriye taşımaya devam ederken, diğerleri şimdilik belirli projeleri duraklatmak zorunda kaldılar.

BENEO ve bileşenleri hakkında daha fazla bilgi için;  www.beneo.com ve www.beneonews.com 
Twitter: @_BENEO   LinkedIn: www.linkedin.com/company/beneo   ziyaret edilebilir.