Üroloji ve Antropoz Uzmanı Op. Dr. Evren Işık; beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler veya farklı kimyasalların kullanımından dolayı erkeklerde antropoz döneminin görülme zamanın 60'lı yaşlardan 45-50'li yaşlara düştüğünü açıkladı. Dr. Işık, antropozun erkeklerde hem cinsel problemlere hem de yaşamsal birçok faaliyette aksamalara neden olduğunu söyledi.

İlerleyen yaşla birlikte erkeklik hormonu testosteronun azalması nedeniyle erkeklerin antropoz dönemine girdiklerini anlatan Dr. Işık, "Bundan yaklaşık 100 yıl öncesine kadar 60 yaş civarında tanımlayabildiğimiz antropoz; son yıllarda beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler ve çok farklı kimyasallara maruz kalınması gibi nedenlerle daha erken yaşlarda görülmeye başladı. Artık 45-50'li yaşlarda daha az testosteron üreten erkeklere rastlıyoruz. Bu durum günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesidir. Çünkü testosteron seviyesindeki azalma sadece sertleşme problemine neden olmaz; aynı zamanda bir erkeğin gün içerisinde zinde kalmasını, enerjik olmasını, kas kitlesinin yerinde olmasını da sağlar. Diğer bir deyişle testosteron erkeklerin hayat kalitesi için olmazsa olmaz hormonların başında gelir” dedi.

Testosteronun sadece erkeklerin cinsel hayatını etkileyen değil aynı zamanda günlük aktivitelerinin devamlılığı için de gerekli bir hormon olduğunu anlatan Işık, antropoz tedavisinin alınan kan sonuçlarına göre kişi özelinde planlandığını anlattı. Yaşadıkları şikayetlerin tedavisi için başvuran erkeklerde aç karnına yapılan kan tahlili ile testosteron seviyesini belirlediklerini ifade eden Dr. Işık, “Testosteron düşüklüğünün erken antropoz nedeniyle olduğunu düşünürsek, mutlaka testosteron üretimini hızlandıracak takviyeler vermemiz gerekiyor. Hastanın testisleri hiç testosteron üretemeyecek durumda ise hastaya hazır testosteron preparatlarının verilmesi veya iğne tedavisinin uygulanması gerekiyor. Testosteronun tekrar vücuda konmasıyla birlikte kişinin sertleşme fonksiyonları ve günlük hayatta yaşadığı semptomlar normale dönüyor. Uyguladığımız bu tedavi yöntemleriyle aslında anozun yol açtığı şikayetleri çözmüş oluyoruz” diye konuştu. Dr. Işık, ‘Enerji kaybı sonrası içine kapanma’, ‘sertleşme problemleri’, ‘saç ve kıl dökülmeleri’, ‘sürekli uyku hali’ gibi şikayetler yaşayan erkeklerin mutlaka bir Androloji uzmanına başvurması gerektiğini sözlerine ekledi.