Türkiye deprem bölgesi. Büyük depremler sonucu ağır hasarların ve kayıpların yaşandığı ülkemizde acil kurtarma ve ilk 24 saatteki yardım hayati önem taşıyor. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle depremde ilk yardım konusuna değindi.

Depremlerde kurtarılan afetzedelerin büyük kısmı çevreden yetişen halk, komşular ya da yakınları tarafından kurtarılır. Dolayısıyla uzman ekipler alana gelene değin enkaz altında kalanlara müdahale edecek kimselerin ilk yardımı ve doğru kurtarma yollarını bilmesi çok önemlidir. Bazen yanlış müdahale ölümcül sonuçlar dahi doğurabilir. 

Enkaz altından çıkartılan yaralıda yürüyebilme, nefes alabilme, kan dolaşımına sahip olma ve bilinç açıklığına bakılması gerekir. Tüm bu belirtiler sırayla kontrol edildikten sonra müdahale de buna göre olmalıdır. Örneğin, ilk etapta ilk yardım solunumu olan kişi yerine nefes alamayan bir yaralıya yardım etmek gerekir. 

Sıkışan yaralının kurtarılması için özel eğitim gerekir. Bu nedenle bilinenin aksine AFAD, AKUD veya itfaiye gibi uzman ekipler gelmeden müdahale yapılmamalı, ekiplerin onayı ile yardım çalışmalarına destek olunmalıdır. Sonrasında ise ilk hayati müdahale, genel değerlendirmenin yapılması, nefes kontrolünün sağlanması, kanayan yara varsa durdurmaya çalışılması, uzuv kopması yaşanıyorsa acil müdahale ekiplerinin gelmesinin beklenmesi ve yaralının bir sağlık kuruluşuna sevki sağlanmalıdır. 

Ülke topraklarımızın çok büyük bir kısmı deprem açısından risk altında. Uzmanlar sıklıkla büyük depremler beklendiğini belirtiyor. Dolayısıyla deprem haftası sebebiyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, deprem her an olacakmış gibi yaşamayı benimsemeli, bina kontrollerimizi yaptırmalı, deprem anında doğru pozisyonların ne olduğunu araştırmalı ve acil ilk yardımı muhakkak öğrenmeliyiz.