Ankara’da bir okul kantininden aldığı şırınga çikolatayı yerken nefes alamaması üzerine 7 yaşındaki Mert ne yazık ki önceki gün hayatını kaybetti. Bu da akıllara çocukların boğazlarına gıda ya da bir cisim kaçması durumunda ne yapılması gerektiğini hatırlattı. Özellikle ailelerin dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Medline İlk Yardım Operasyon Müdürü ve Uzman Eğitmen Özgür Özalp, çocukların başına gelebilecek olaylarda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

- Çocukların okulda ya da başka bir yerde boğazına bir şey kaçması durumunda ilk ne yapmalı?
Burada ilk olarak bakılacak şey çocuk nefes alıyor mu? Konuşmaya çalışıyor mu ya da ses çıkartabiliyor mu? Eğer nefes alıp, konuşabiliyorsa ya da öksürüyorsa tam tıkanma yoktur. O zaman hemen çocuğu öksürmeye teşvik etmek gerekir. Belirtileri ise aniden başlayan öksürük, öğürme, boğulma, nefes alamama ve hırıltıdır. Ancak çocuk konuşamıyor, öksüremiyor ise, morarma ve mental durumda bozulma, boğulma krizi yaşıyorsa tam tıkanma olmuş olabilir, o zaman hemen acil sağlık ekiplerini çağırmalı, onlar gelene kadar ise eğer biliyorsanız Heimlich manevrasını uygulamalısınız. Çocuğun arkasına geçerek belinden kavrayıp, göğüs kafesini sıkıştırın, diyaframı yukarı iterek ve seri olarak alt solunum yollarındaki basıncı yukarı gönderip yabancı cismi dışarı çıkarın.

- Bu durumda kesinlikle yapılmaması gereken dediğiniz şeyler var mı?
Evet tabi ki var. Eğer çocuk öksürüyorsa, nefes alabiliyorsa kesinlikle sırtına vurmayın, su gibi sıvı şeyler içirmeye çalışmayın. En sık yapılan hatalardan biri de, hastanın boğazına kaçmış yabancı cismi görmeden kişilerin parmak ile çıkarmaya çalışmasıdır. Bu hastayı kurtarmak yerine aksine hayati tehlike yaratabilir. 

- Şeker, çikolata ya da benzeri hangi gıdaların tehlikesi olabilir ya da doğru tüketim şekli var mıdır?
Her gıda çocuklar için tehlike arz edebilir, ancak şekerli ve taneli yiyecekler, cipsler, mısır ve benzeri gıdalardan çocuklar hem boğulma tehlikesi hem de obezite için uzak durmalıdır. Bildiğiniz gibi çok çeşitli ambalajlı ürün var, çocukların ilk defa tüketecekleri ürünleri ebeveynlerinin yanında tüketmeleri önemlidir.

- Eğer çocuk yalnızsa böyle bir durum yaşadığında kendisi ne yapmalı?
Yapabilecek çok bir şey olmamakla birlikte öksürmeye devam edecek ve en önemlisi hemen bir acil sağlık ekibine ulaşması gerekecektir.