Fonksiyonel bileşenlerin önde gelen üreticilerinden BENEO, Belçika Wanze'de bitkisel protein için yeni bir üretim tesisine 4,3 milyon Euro yatırım yaptı. Yeni tesisin açılışı 1 Mart 2019 tarihinde yapılan törenle resmi olarak duyuruldu. Tesis, gıda, yem ve etanol üreten modern bir biyo-rafineri fabrikası olan BioWanze’ın  bünyesinde yer alıyor.

Son yıllarda tüketicilerin etsiz natiflere ilgisinin giderek artmasıyla , dünya çapında bitki bazlı proteinlere talep büyüyor. BENEO İcra Kurulu Üyesi Christoph Boettger, “Tüketicilerin et alımlarını azaltmaları ve natif arayışlarıyla tüketici diyetlerinde büyük bir değişim gözleniyor. 2018[i] yılında piyasaya çıkan ve etin ikame edildiği yeni ürünlerde, buğday proteini, en çok kullanılan bitkisel proteindi.  Bu pazarda 2019 ve sonrasında da büyük bir potansiyel görüyoruz.” dedi.

Yeni tesis, Avrupa'nın sürdürülebilir bir şekilde üretilen etanol imalatçısı CropEnergies'in bir iştiraki olan BioWanze tarafından işletilecek. Belçika'daki bio-rafineri, tüm hammaddeleri, atık olmadan yüksek kaliteli yiyecek, yem ve yakıt üretmek için kullanacak.

Boettger “Bu heyecan verici gelişmede, kardeş şirketimiz CropEnergies ve BioWanze'deki ekibi ile ortak olarak çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. “ diyerek, , bu önemli yatırım ve yeni üretim tesisi sayesinde, BENEO’nun, bitki bazlı protein pazarını keşfetme yolunda, müşterilerinin bu yükselen trendden faydalanmalarını sağlamak için ilk adımları atacağını ifade etti.” 

BioWanze Direktörü André Tonneaux, “Bitki bazlı proteinler üretimine dönük bu yeni ortak girişimde BENEO ile yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Üretim yeteneklerini artırmanın yanı sıra, bu yatırım gelecekteki büyümeyi güvence altına alacak ve önemli istihdam olanakları açacaktır. ” dedi.

BENEO’nun tekstüre buğday proteini, buğday unu, buğday proteini ve su içerir. Nötr bir tada ve stabil bir yapıya sahip olan bileşen, burger, nugget ve bolonez sos gibi çok çeşitli geleneksel et bazlı ürünlerdeki et yerine kullanılabilir.