Antalya Medical Park Hastane Kompleksi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü hekimlerinden Op. Dr. Volkan Balcı "Dünya Artrit Günü" nedeniyle, artrit hakkında merak edilenleri anlattı;

İskelet sistemi vücuda destek olan, vücudu koruyan, kaslara bağlanarak hareketi sağlayan sistemdir.  Bu sistem kemikler ve hareketi sağlayan eklemlerden oluşmaktadır.  Eklemleri oluşturan ana yapılar eklem kapsülü, sinovyal membran ve kıkırdaktır. Bu yapıların çeşitli şekillerde iltihabi olarak etkilenmesi neticesinde artrit oluşmaktadır.  Artrit birçok hastalığın bir bulgusu olabilir.
 
Artrit hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 12 Ekim Dünya Artrit Günü olarak anılmaktadır. Artrit aslen ortopedi, fizik tedavi ve romatolojinin alanına girmektedir. Oluşan patolojinin sebebi hastanın tedavi görmesi gereken dalı belirler. Bir eklemde artritten bahsedebilmek için eklemde ağrı, şişlik, hareket kaybı, ısı artışı ve kızarıklık gibi bulgular bulunmalıdır. Artrit sebepleri birkaç ana başlıkta toplanabilir. Bunlar:
• Romatizmal
• Dejeneratif
• Travmatik
• Bakteriyel
• Hormonal düzen bozukluğuna bağlı
• Gut
 
Tüm artrit tiplerinde olay sinovyal zarın yangısı neticesinde oluşmaktadır. Tedavi süreçleri de probleme sebep olan patolojinin mümkün ise düzeltilerek veya baskılanarak olmaktadır. Dejeneratif artritlerde yangı, eklem kıkırdaklarının mekanik olarak çeşitli derecelerde hasarlanması neticesinde sinovyal zarın etkilenmesi ile oluşmaktadır. Mekanik sebebe yönelik tedavi belirlemek gereklidir. Travmatik artirtlerde maruz kalınan darbe neticesinde eklemde yangı oluşur. Eşlik eden bağ yaralanması, kıkırdak hasarı, vb. durumlara yönelik tedavi uygulanır. Bakteryel artritler hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir hastalık olmasından dolayı önemlidir. Eklemin travma neticesinde dış ortam ile teması neticesinde oluşabildiği gibi kan yoluyla ekleme mikrobun taşınması ile de oluşabilmektedir. Süreç içerisinde antibiyotik baskısı önemlidir ancak eklemi bir apse olarak değerlendirilerek cerrahi olarak temizliği uzun vadeli sekel kalmaması açısından önemlidir. Gut atriti, vücuttaki ürit asit metabolizmasındaki problem neticesinde kanda aşırı miktarda dolaşan ürik asidin eklemler çökmesi neticesinde oluşmaktadır. Ürik asit alımı beslenme ile düzenlenmesi ve atılımının medikal tedavilerle hızlandırmaya çalışılarak tedavi edilir. Uzun süreli olarak eklemde ürik asit kristallerinin birikmesi eklem kıkırdağında kalıcı harabiyetlere sebep olabilmektedir. Romatizma; aslen hastanın kendi dokularına geliştirdiği yanlış reaksiyonlar neticesinde oluşan bir hastalıklar grubunun genel adıdır.  Bu reaksiyondan en çok nasibini alan dokular eklemin sinovyal membranıdır. Bu reaksiyonların etki ettiği eklemlerin tipleri, tutulum şekilleri ve tutulumun şiddeti tedavi sürecini belirler.
 
Tüm artrit tiplerinde tek bir branş tedaviyi yönetebileceği gibi multidisipliner yani birçok branş hekiminin tedavi sürecine katılımı olabilmektedir.Artriti olan bir hastada vakit kaybetmeden doğru tanı ve uygun tedavi uygulayarak eklem hareket kısıtlılığının ve yangının ortadan kaldırılması ile kalıcı bir sakatlık ve fonksiyon kaybının engellenmesi sağlanabilmektedir.