58 yaşındaki Mustafa Yüksel, 10 yıldır nefes darlığı çekiyordu. Halsizlik ve yorgunluk da yaşayan Yüksel’in hayatı kâbusa döndü. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde muayene olan hastanın, 5 kalp damarının tıkalı olduğu ortaya çıktı. By-pass ameliyatı olan Mustafa Yüksel, hayata yeniden başladığını söyledi.

Antalya Manavgat’ta yaşayan 4 çocuk babası 58 yaşındaki Mustafa Yüksel, nefes darlığı şikâyetiyle göğüs hastalıkları uzmanlarına gitti. Ancak 10 yıl boyunca aynı rahatsızlığı devam etti. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Okutan’a muayene olan Yüksel’e anjiyo yapıldı. 3’ü ana damar olmak üzere toplam 5 damar tıkanıklığı tespit edildi. By-pass ameliyatı olan hasta, yıllar sonra rahat bir nefes aldığını belirterek, “Ameliyat öncesinde uyku düzensizliği, halsizlik, iştahsızlık, yürüme zorluğu gibi şikâyetlerim vardı. Ameliyat sonrası tüm şikâyetlerim ortadan kalktı. Dr. Hüseyin Okutan ve ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Hüseyin Okutan şunları söyledi: “Hastamızın nefes darlığı şikâyetleri olmuş. Birçok göğüs hastalığı uzmanına gitmiş. En sonunda bu durumun kalp damarındaki tıkanıklıktan kaynaklandığı anlaşıldı. 5 damarının tıkalı olduğu tespit edilince acilen by-pass yapıldı. Bazen hastalarda herhangi bir göğüs ağrısı ya da başka bir şikâyet olmadan sadece nefes darlığı koroner kalp rahatsızlığının belirtisi olabiliyor. Önceden olmayan, yürümek veya merdiven çıkmakla gelen çabuk yorulma, nefes darlığı şikâyetleri tek başına koroner kalp hastalığı belirtisi olabilir. Bu hastalar çoğu zaman astım, KOAH gibi teşhislerle vakit kaybediyor. Nefes darlığı ve çabuk yorulmanın kalp hastalığının belirtisi olabileceğini unutmamak lazım.”